• SV|
  • EN

Olet täälläTapahtumia / Mimmit peinttaa 2020 Suvilahti

28.30.8.2020

MIMMIT PEINTTAA 2020 SUVILAHTI
28.–30.8.2020, Konttorin (rakennus 7) ja Porttirakennuksen (rakennus 10) vieressä

”MIMMIT PEINTTAA GOES INTERNATIONAL”

Mimmit peinttaa katutaidetapahtuma järjestetään 28.–30.8.2020 kuudetta kertaa Helsingissä. Tapahtuma sijoittuu tällä kertaa Suvilahteen, jossa 20 taiteilijaa maalaa katutaideteoksiaan merikontteihin. Lisäksi tapahtuma on tänä vuonna kansainvälinen, kun mukaan on kutsuttu taiteilijoita kuudesta eri maasta ympäri maailmaa – Kanada, Indonesia, Kolumbia, Thaimaa, Chile, Ruotsi. Vallitsevasta COVID-19 pandemiasta johtuen he osallistuvat tapahtumaan omissa maissaan maalaten.

Kansainvälisten taiteilijoiden videoteokset ja haastattelut julkaistaan tapahtuman aikana tapahtuman nettisivulla https://www.mimmit.net/mp2020/videos, sekä Mimmien, yhteistyökumppanien ja taiteilijoiden sosiaalisen median kanavissa. Myös kotimaisten taiteilijoiden maalausten toteutus dokumentoidaan ja julkaistaan Mimmit peinttaan kanavissa tapahtuman aikana ja sen jälkeen.

Kotimaiset taiteilijat
Anetta Lukjanova @anettalukjanova | Poppamaija @poppamaija | Viv Magia & Minttu Pyykkönen @vivmagia @minttupy | Yamahamay @yamahamay | Anni-Julia @annijulialtd | Leena Pukki @leenapukki | Nina Kuu @ninakuu | Salla Ikonen @sallaikonen | Apek @apek_works | Chil | Jutta Kivilompolo @juttakivilompolo | Zumie @zumie_zan | Nilam @nilanism | sfoia @satelliittihoppari | Sofiahill @sofiantaidetta | DOYOU @doyouevencolor | Anna Pekkala @annapekkala.art | Hanna-Mari Vanhanen @hannamarivanhanenart | Riikka Josefina @josefinariikka

Kansainväliset taiteilijat | International Artists
Pirañas Crew (Colombia) @piranascrew | Liah (Chile) @eleiaache | Elina Metso (Sweden) @metso_art | Waris (Thailand) @waris_msv | Emily Read (Canada) @emilyread | Ladies on Wall (Indonesia) @ladiesonwall

Mimmit ry järjestää vuosittain yhden suuremman Mimmit peinttaa -katutaidetapahtuman sekä pitkin vuotta muita katutaiteeseen liittyviä projekteja ja työpajoja. Nostamme vuosittaisissa päätapahtumissamme esiin jo hieman kokeneempia naistaiteilijoita, sekä tuemme ja rohkaisemme esimerkillämme muitakin toteuttamaan unelmiaan. Tapahtumissa on mukana eri-ikäisiä – sekä kokeneempia että aloittelevia naistaiteilijoita.

Vuonna 2017 perustettu Mimmit ry on kaupunkikulttuuriyhdistys, joka tukee ja rohkaisee naisia toteuttamaan unelmiaan. Yhdistys tuottaa erilaisia matalan kynnyksen hankkeita ilman yläikärajaa urbaanin kaupunkikulttuurin saralla. Toimintamme pyrkii antamaan turvallisen ja tasa-arvoisen ympäristön harrastamiseen ja tuemme ja työllistämme jo ammatissaan kokeneempia naistaiteilijoita ja -artisteja katutaiteen sekä musiikin saralla. 

Kuva: Naistenpäivän maalaus 2020 / Mimmit peinttaa