Cirko: Spherical Space
CIRKO: MIRVA MÄKINEN - SPHERICAL SPACE
20.-28.3.2015, Cirko - Centrumet för nycirkus, Suvilahti
Spherical Space är en föreställning med dans, som undersöker interaktionen mellan uppträdarna och deras förhållande till rummet. Namnet refererar till ett cirkelformat tredimensionellt utrymme, där uppträdaren rör sig. I verkets fokus är uppträdarens uppfattning om rummet och förhållandet till de andra människorna medan hen är i rörelse.
När uppträdaren har snabbt tempo, stänger hen ofta ögonen eller låter blicken vandra med rörelsen. Farten ger uppträdaren möjlighet att släppa känslan av kontroll. Hen måste ändå behålla kontakten till de andra människorna i rummet.
Spherical Space är en del av Mirva Mäkinens doktorsavhandling vid Konstuniversitetets Forskningscentrum för teater, dans och performance. Den handlar om kontaktimprovisation. Kontaktimprovisation är en arbetsmetod inom dansen, där man rör sig i kontakt med en annan människa. Att stöda sin kroppsvikt på en annan människa möjliggör ett mycket akrobatiskt och tredimensionellt rörelsesätt.
I kontaktimprovisation är beröringen en del av interaktionen, som ett rörelse- och estetiskt element. Genom föreställningen undersöker Mirva Mäkinen tempots betydelse i kontaktimprovisationens estetik. Uppträdarna är dansstuderande samt dans- och cirkusproffs.
Fre 20.3. kl. 19.00
Lör 21.3. kl. 19.00
Tis 24.3. kl.19.00
Ons 25.3. kl. 19.00
Fre 27.3. kl. 19.00
Lör 28.3. kl. 19.00
Längd cirka 60 min. Rekommenderas för 12 +.
Biljetter:
22,50 € / 17,50 €, www.lippupalvelu.fi
Koreografi: Mirva Mäkinen
Uppträdare: Krista Arppo, Sade Kamppila, Anni Koskinen, Sebastian López-Lehto, Iiro Näkki, Jouni Ruuth, Oskar Rask, Eevi Tolvanen
Musiker: Antonio Alemanno, Juuso Hannukainen
Ljusdesign: Pyry Pakkala
Kostym: Kati Mantere
Handledande lärare för Mirva Mäkinens doktorsavhandling: Kirsi Monni
Förhandsgranskare: Anne Makkonen, Liisa Pentti
I samarbete med: Konstuniversitetet, Cirko - Centrumet för nycirkus
Foto: Lauri Jäntti