Suvilahti kehittyy 2010

kojehuone01

Suvilahden kehittyminen jatkuu kiivaana 2010. Ensimmäiset suuret peruskorjausprojektit ovat CIRKO-sirkuskeskus ja Oranssi ry:n nuorten toimintakeskus Valvomo.

Tiedote 19.1.2010

SUVILAHDEN KEHITTYMINEN JATKUU KIIVAANA 2010

Uuden sirkuksen toimintakeskus CIRKO aloittaa toimintansa tämänhetkisten suunnitelmien mukaan alkuvuodesta 2011, kun Kojehuone-rakennuksen peruskorjaus valmistuu. Aluetta hallinnoiva Kiinteistö Oy Kaapelitalo on kilpailuttanut yli 2 miljoonan euron peruskorjauksen ja noin vuoden kestävät rakennustyöt alkavat lähiviikkoina. Kokonaisvaltaisen kiinteistön peruskorjauksen lisäksi tilojen tuleva käyttäjä Cirko - Uuden Sirkuksen Keskus investoi esitys-, ripustus- ja näyttämötekniikkaan yli 600 000 euroa.

Valmistuttuaan 2000 m2:n kokonaisuus on eurooppalaisella mittakaavalla merkittävä uuden sirkuksen esitys-, harjoitus- ja toimintakeskus, johon sijoittuvat myös Sirkuksen tiedotuskeskuksen toimisto- ja arkistotilat sekä Teatterikorkeakoulun suunnittelema sirkustaiteilijakoulutus. Rakennukseen etsitään kevään aikana kahvila-ravintolayrittäjä.

Toinen merkittävä hanke on Oranssi ry:n nuorten toimintakeskus Valvomo. Aiemmin purkutuomion saanut rakennus kunnostetaan noin kolmen vuoden aikana pitkälti talkoovoimin ja työpajametodein. Valvomo on nuorten kulttuuritila itäisten ja läntisten kaupunginosien kohtaamispisteessä. Se antaa mahdollisuuden klubeille, teatterille, työpajoille, kahvilalle ja muulle nuorten omaehtoiselle kulttuuri- ja kansalaistoiminnalle.

Alueen käyttöä syksystä saakka mullistanut maaperän puhdistustöiden ja alueen kiinteistöteknisen verkon rakennustyömaa etenee sekin lähes suunnitelmien mukaan. Kaasutehtaan aikana purettujen rakennusten perustukset ja oletettua suuremmat siirrettävät maamassamäärät ovat aiheuttaneet pieniä viivästyksiä töihin. Arvion mukaan kaivinkoneet poistuvat tontilta juhannuksen tietämillä. Kesän tapahtumakalenteriin ei kuitenkaan ole otettu varauksia ennen 13.-15.8. juhlittavaa Flow Festivalia.

Pihan urakan valmistuttua avataan Suvilahteen jälleen luvallinen graffitien maalaamiseen tarkoitettu aita. Rahoitus varmistui, kun Helsingin kulttuuri- ja kirjastolautakunta myönsi Suvilahden aidalle 5000 euron arvoisen Helsingin kulttuuriteko 2009 -palkinnon. Aidan tarkka sijainti ja koko ovat vielä suunnittelun alla. Aukeamispäivä määräytyy sen mukaan, milloin viimeinen kaivinkone poistuu tontilta.

Dodo ry järjestää yhdessä British Councilin kanssa kaikille avoimen Urban Transitions -seminaarin torstaina 25.2. Suvilahden Kattilahallissa. Seminaari käsittelee yhteiskunnallista muutosta kaupunkien ja kaupunkilaisten näkökulmasta. Puhujana tilaisuudessa on lähes kaksikymmentä vuotta The Junction -taidekeskusta Cambridgessa johtanut Paul Bogen.

Suvilahdessa käynnistyy seuraavien viiden vuoden aikana vielä kolme suurta peruskorjausprojektia. Tiivistämön, Puhdistamon ja Makasiinin tuleva käyttötarkoitus selviää aikanaan - aivan kuten kaasukellojenkin. Ennen peruskorjausta tiloja vuokrataan määrä- ja lyhytaikaisesti eri käyttötarkoituksiin. Suvilahden alueella toimii jo yli 30 kulttuurialan toimijaa. Työhuoneita tai toimistoja ovat vuokranneet mm. valokuvaajat, kirjailijat, toimittajat sekä tuottajat ja tuotantoyhtiöt. Voimalarakennuksen Kattilahallista, Suvilahden “Merikaapelihallista”, on hyvällä vauhdilla kehittynyt uusi 1000 hengen tapahtuma- ja esitystila Helsinkiin.